Semi and Preliminary Pennant Wrap

by admin

The Grand Final teams have been decided after a massive round of matches this weekend.
In Grade 1, minor premiers Weston Creek continued on previous form to defeat Queanbeyan 60-45 (2-1).  Both teams were allegedly understrength with players out for the NSW Premier League (and because apparently some people are allowed to go on holidays at this time of year – Que, Peter Rowe?) but their worthy replacements were up to the task.  Big wins to the Andrew Ashlin and Ian Whybrow rinks, with Queanbeyan’s Scott Dagwell giving Johannes only his second rink loss of the season.  In the minor semi, Canberra looked set to pull off the upset of the day going into the last quarter ahead of QRSLM.  However, one shocking end saw Canberra drop a total of 9 shots, and that opened the door for the Diggers to power up.  In the end the score was 60-45 (3-0), a score not reflecting the intensity of the match.  Robert Craven’s rink was again the best performed one of the 3.  On Sunday, the two Queanbeyan teams faced off giving the spectators an epic match, worthy of grand final status.  The lead changed hands frequently, although never getting beyond 7 shots to either side.  With 17 ends to go, Qbn had a lead of 7 shots but a disaster on one rink saw QRSLM suddenly back in contention.  Then it was nail biting end by end until on the last end Qbn needed 3 for the match.  They took the end, by one and a measure – not quite enough!
In Grade 2, again, minor premiers Weston Creek earned the direct path to the grand final, defeating Canberra North 57-45 (2-1).  Two rinks were very close, with Norm Smith’s rink being the big difference.  In the minor semi, a determined Belconnen just nudged Queanbeyan out with a 62-53 (2-1) win.  Again, two rinks were very close but Ollie McGready’s rink getting up by 7 to seal it for “the Thumpers”!  The next day Canberra North wasted no time getting points on the board against Belco and never looked back.  They took the match 73-42 (3-0).  Awesome rink results to Glenn Morris and Andrew Grant did the most damage for Norths.  
In Grade 3, Weston Creek caused some raised eyebrows in the major semi when they convincingly defeated minor premiers Yass by 70-41 (2-1).  Yass managed to take one rink but it was Ivan Peric’s 28 shot rink win that did the serious damage. In the other match, Belconnen ended City’s finals run defeating them by a mere 2 shots (58-56 (2-1).  The following day, Belconnen made the trip back to Yass only to see their GF chances disappear after a 1 shot loss overall 57-58 despite winning 2 of the 3 rinks.  Yass won one rink convincingly, Belco won one convincingly, and the last has a one shot win to Belco.
In Grade 4, although I don’t have full results, I know that minor premiers Queanbeyan scraped over the line against Tuggeranong 57-56 (2-1).  Tuggeranong then had to face the previously hot and cold Yowani.  Unfortunately for the Vikings, Yowani was not just hot but on fire, storming home to win on all three rinks 71-35.
In Grade 5, minor premiers Yass again had the home crowd worried when QRSLM took the lead and kept it, winning 64-55 (2-1).  I don’t have the score sheets for this match but 2 QRSLM rinks had good wins.  In the other match, Canberra North put an end to Tuggeranong’s finals campaign by defeating them 61-51 (1-2).  Despite taking two rinks, Tuggeranong weren’t able to overcome the strong performance of Murray Holgate’s rink.  In the preliminary final, Yass were a bit more focussed when they met Canberra North and defeated them much to the delight of their home crowd!
In the women’s grade, only preliminary finals were played this weekend.  In Grade 1, City travelled to the Creek where they were flummoxed by an ‘on-fire’ rink skipped by Margie Bacchetto.  In the other rink, skipped by Loretta Gillespie, it looked like a walk over to City but the Creek kept at it just pipping City at the post to win by one shot.  Final score 51-30 (2-0).  Weston Creek now take on minor premiers Queanbeyan in the GF.  In Grade 2, QRSLM travelled to Canberra North, managing to defeat them for the first time this year.  Whilst both rinks played well, Catherine Hunt’s rink was the best on the day.  QRSLM now meet Belconnen in their GF.

Grand Final Schedule – All at Weston Creek:
Grade 1 Men Weston Creek vs QRSLM 1:00pm
Grade 1 Women Queanbeyan vs Weston Creek 1:00pm
Grade 2 Men Weston Creek vs Canberra North 9:15am
Grade 2 Women Belconnen vs QRSLM 9:15am
Grade 3 Men Weston Creek vs Yass 9:15am
Grade 4 Men Queanbeyan vs Yowani 1:00pm
Grade 5 Men QRSLM vs Yass 9:15am

The Grand Final teams have been decided after a massive round of matches this weekend.
In Grade 1, minor premiers Weston Creek continued on previous form to defeat Queanbeyan 60-45 (2-1).  Both teams were allegedly understrength with players out for the NSW Premier League (and because apparently some people are allowed to go on holidays at this time of year – Que, Peter Rowe?) but their worthy replacements were up to the task.  Big wins to the Andrew Ashlin and Ian Whybrow rinks, with Queanbeyan’s Scott Dagwell giving Johannes only his second rink loss of the season.  In the minor semi, Canberra looked set to pull off the upset of the day going into the last quarter ahead of QRSLM.  However, one shocking end saw Canberra drop a total of 9 shots, and that opened the door for the Diggers to power up.  In the end the score was 60-45 (3-0), a score not reflecting the intensity of the match.  Robert Craven’s rink was again the best performed one of the 3.  On Sunday, the two Queanbeyan teams faced off giving the spectators an epic match, worthy of grand final status.  The lead changed hands frequently, although never getting beyond 7 shots to either side.  With 17 ends to go, Qbn had a lead of 7 shots but a disaster on one rink saw QRSLM suddenly back in contention.  Then it was nail biting end by end until on the last end Qbn needed 3 for the match.  They took the end, by one and a measure – not quite enough!
In Grade 2, again, minor premiers Weston Creek earned the direct path to the grand final, defeating Canberra North 57-45 (2-1).  Two rinks were very close, with Norm Smith’s rink being the big difference.  In the minor semi, a determined Belconnen just nudged Queanbeyan out with a 62-53 (2-1) win.  Again, two rinks were very close but Ollie McGready’s rink getting up by 7 to seal it for “the Thumpers”!  The next day Canberra North wasted no time getting points on the board against Belco and never looked back.  They took the match 73-42 (3-0).  Awesome rink results to Glenn Morris and Andrew Grant did the most damage for Norths.  
In Grade 3, Weston Creek caused some raised eyebrows in the major semi when they convincingly defeated minor premiers Yass by 70-41 (2-1).  Yass managed to take one rink but it was Ivan Peric’s 28 shot rink win that did the serious damage. In the other match, Belconnen ended City’s finals run defeating them by a mere 2 shots (58-56 (2-1).  The following day, Belconnen made the trip back to Yass only to see their GF chances disappear after a 1 shot loss overall 57-58 despite winning 2 of the 3 rinks.  Yass won one rink convincingly, Belco won one convincingly, and the last has a one shot win to Belco.
In Grade 4, although I don’t have full results, I know that minor premiers Queanbeyan scraped over the line against Tuggeranong 57-56 (2-1).  Tuggeranong then had to face the previously hot and cold Yowani.  Unfortunately for the Vikings, Yowani was not just hot but on fire, storming home to win on all three rinks 71-35.
In Grade 5, minor premiers Yass again had the home crowd worried when QRSLM took the lead and kept it, winning 64-55 (2-1).  I don’t have the score sheets for this match but 2 QRSLM rinks had good wins.  In the other match, Canberra North put an end to Tuggeranong’s finals campaign by defeating them 61-51 (1-2).  Despite taking two rinks, Tuggeranong weren’t able to overcome the strong performance of Murray Holgate’s rink.  In the preliminary final, Yass were a bit more focussed when they met Canberra North and defeated them much to the delight of their home crowd!
In the women’s grade, only preliminary finals were played this weekend.  In Grade 1, City travelled to the Creek where they were flummoxed by an ‘on-fire’ rink skipped by Margie Bacchetto.  In the other rink, skipped by Loretta Gillespie, it looked like a walk over to City but the Creek kept at it just pipping City at the post to win by one shot.  Final score 51-30 (2-0).  Weston Creek now take on minor premiers Queanbeyan in the GF.  In Grade 2, QRSLM travelled to Canberra North, managing to defeat them for the first time this year.  Whilst both rinks played well, Catherine Hunt’s rink was the best on the day.  QRSLM now meet Belconnen in their GF.

Grand Final Schedule – All at Weston Creek:
Grade 1 Men Weston Creek vs QRSLM 1:00pm
Grade 1 Women Queanbeyan vs Weston Creek 1:00pm
Grade 2 Men Weston Creek vs Canberra North 9:15am
Grade 2 Women Belconnen vs QRSLM 9:15am
Grade 3 Men Weston Creek vs Yass 9:15am
Grade 4 Men Queanbeyan vs Yowani 1:00pm
Grade 5 Men QRSLM vs Yass 9:15am